logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Зміни у пільговому забезпеченні ліками

Першим кроком реформи системи охорони здоров'я в Україні стало запровадження проекту Міністерства охорони здоров'я по встановленню референтних цін та реімбурсації ліків. Це дало можливість отримати лікування хворим на найбільш поширені захворювання, що часто призводять до інвалідності та можуть мати летальні наслідки. Разом з тим, було змінено урядові програми, відповідно до яких хворі забезпечувалися ліками за кошти державного та місцевих бюджетів. Тож які пільги в отриманні лікарських засобів діють в Україні сьогодні?


Доступні ліки”. Це урядова програма, спрямована на забезпечення ліками хворих на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Програма почала діяти у квітні поточного року. Відповідно до переліку ліків, складеного Міністерством охорони здоров'я за укладеними з виробниками та дистриб'юторами угодами, аптечні заклади України відпускають ліки хворим за рецептами, виписаними лікарями первинної ланки з позначкою “До відшкодування”. Реєстр препаратів на старті програми включав 157 лікарських засобів, однак три торговельні назви з діючою речовиною “Клопідогрель”,“Симвастатин” та “Спіронолактон” досі були на ринку України в недостатній кількості.

З незрозумілих причин у населення сформувалось враження, що всі препарати за “Доступними ліками” вони мають отримувати безкоштовно. Насправді ж Міністерством охорони здоров'я від початку закладено, що згідно цієї програми безоплатно відпускається лише 23 лікарських засоби, решту пацієнти отримують з доплатою від 20 копійок до понад 100 гривень.

Інсуліни. Наприкінці червня цього року змінено порядок відшкодування вартості препаратів інсуліну. Зміни запроваджено відповідно до Постанови КМУ №439 від 21.06.2017 р., якою внесено корективи до Постанов КМУ №73 від 5.03.2014 р. та 239 від 23.03.2016 р. (про запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну та про порядок відшкодування вартості препаратів інсуліну). Зокрема, змінився порядок відшкодування вартості відпущених препаратів інсуліну та запроваджено часткову доплату для деяких категорій хворих.

До введення в дію нових правил, хворі на цукровий діабет, які потребують лікування препаратами інсуліну, десятками років отримували інсулін безоплатно відповідно до урядових програм за державні кошти. Пацієнт звертався до свого лікаря-ендокринолога, і за виписаним рецептом отримував в аптечному закладі препарат інсуліну. Препарати інсуліну закуповувалися департаментами охорони здоров'я відповідно до складених лікувальними закладами реєстрів хворих за рахунок цільових видатків обласного бюджету (в межах затверджених асигнувань).

Зміни, внесені МОЗ, набули чинності 24червня. Відповідно до нових правил, не всі хворі на цукровий діабет безоплатно отримують препарати інсуліну, виключення складають дві категорії:

- дорослі, у яких діагноз цукрового діабету встановлено у віці старше 18 років і яким призначено препарат інсуліну людини у флаконі, та за бажанням вони готові співфінансувати вартість препарату інсуліну людини у картриджі, шприц-ручці;

- дорослі, яким призначено препарат інсуліну людини, які не мають протипоказань до лікування препаратами-аналогами інсуліну, та які за бажанням готові співфінансувати вартість препарату-аналогу інсуліну.

Ліки за Постановою КМУ №1303 від 17.08.1998 р. Цією Постановою передбачене забезпечення ліками хворих на амбулаторному лікуванні за 35 нозологіями. Категорії хворих з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС, діти-інваліди та деякі інші категорії хворих, згідно цієї Постанови отримували ліки безоплатно. Інші категорії хворих, такі як інваліди І і ІІ групи внаслідок трудового каліцтва, реабілітовані жертви політичних репресій, почесні донори та інші отримували ліки за половину вартості.

У процесі реформи системи охорони здоров'я, змінюється підхід профільного Міністерства до фінансування урядових програм, спрямованих на охорону здоров'я населення, запроваджуються більш прозорі схеми відшкодування вартості відпущених населенню ліків. Постанова №1303 не втратила своєї чинності, однак згідно Постанови КМУ №73 від 5.03.2014 р. на період дії пілотного проекту щодо запровадження регулювання цін на препарати інсуліну, дія Постанови №1303 в цій частині не застосовується. Тому хворі на цукровий діабет, які потребують інсулінотерапії, з початку липня цього року отримують препарати інсуліну за новими правилами.

Крім того, Постановою КМУ №180 від 16.03.2017 р. внесено зміни до Національного переліку основних лікарських засобів для забезпечення населення ліками в закладах і установах охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів. Відповідно до цих змін чимала кількість лікарських засобів, які раніше відпускалися згідно Постанови №1303, на пільговій основі не відпускається, оскільки ці препарати не увійшли до нової редакції Національного переліку і за кошти державного чи місцевих бюджетів більше не закуповуються.

До кінця липня МОЗ планує внести зміни до програми “Доступні ліки”: збільшити кількість препаратів у реєстрі, додати комбіновані препарати, залучити більше виробників ліків. Очевидно, що поступово будуть розроблені нові програми референтних цін та реімбурсації і за іншими нозологіями Постанови №1303.